MAGNESY

Najbardziej powszechnym typem magnesu do poszukiwań jest typ jednostronny. Ich konstrukcja jest najbardziej wygodna do przyciągania przedmiotów z dna na głębokościach w stanie podwieszonym. Magnesy jednostronne mają jedną ściankę która przyciąga przedmioty - neodymowy magnes mieści tylko na dole konstrukcji. Taki rodzaj magnesów wyróżnia się bardziej dostępną ceną i mniejszą wagą niż dwustronne magnesy do poszukiwań.
Co dwa magnesy, to nie jeden! Tak można powiedzieć w przypadku magnesów do poszukiwań dwustronnych. Dany typ magnesów najbardziej nadaje się do przeszukiwania dna zbiorników wodnych: Rzek, jezior i stawów. Pomagają one w znajdowaniu i wyciąganiu z dna różnorodnych przedmiotów wykonanych ze stopów ferromagnetycznych. Biorąc pod uwagę siłę adhezji niektórych modeli magnesów która wynosi 800 kg, możliwe jest wyciąganie dosyć ciężkich przedmiotów.

Środki ostrożności.
Magnes do poszukiwań jest bardzo niebezpiecznym w użytku przyborem. Należy stosować środki ostrożności przy pracy z magnesem do poszukiwań. Zabronione jest trzymanie palców między pracującą częścią magnesu a przedmiotem żelaznym. Zabronione jest podnoszenie 2 magnesów do poszukiwań jednocześnie (jedną i obiema rękami). Nie można trzymać i przechowywać magnesów do poszukiwań obok urządzeń elektronicznych oraz wrażliwych na pole magnetyczne takich jak: komputer stacjonarny, laptop, telefon, telewizor, karty kredytowe. Nie należy przykładać magnesu do karoserii - jest możliwość uszkodzenia lakieru. Magnes nie jest zabawką i nie należy go udostępniać dzieciom!


Przechowywanie i eksploatacja.
Magnes do poszukiwań przechowywać należy w specjalnym etui, albo w pudełku z grubymi ściankami i dnem wykonanym ze styropianu, drewna bądź gumy. Maksymalna temperatura przy której magnes dalej będzie pracować wynosi 80 stopni Celsjusza, przy nagrzewaniu do wyższych temperatur magnes rozmagnesowuje się i traci swoją siłę. Naturalna utrata właściwości magnetycznych wynosi 3% na 10 lat.